Zastosowanie telefonii internetowej w roamingu

Jak się okazuje, telefonia internetowa może okazać się bardzo przydatna podczas zagranicznych podróży. Pomimo upływu czasu i faktu, że mieszkamy w „globalnej wiosce”, koszty roamingu w dalszym ciągu są bardzo wysokie i na wiele osób, po powrocie z wakacji czeka niemiła niespodzianka w postaci horrendalnie wysokiego rachunku za telefon.

Po ostatnich zmianach w prawie UE, na jej terenie ceny połączeń zostały trochę obniżone, jednak osoby wybierające się w jakieś bardziej odległe miejsce powinny mieć się niestety na baczności. Operatorzy telefonii komórkowej „odbijają” sobie straty, które przyniosła im zmiana prawa i odgórny nakaz obniżenia kosztów połączeń na terenie Unii poprzez bardzo wysokie ceny za rozmowy z pozostałych regionów świata. Dla przykładu, za minutę odebranego połączenia  w Chinach zapłacimy: 4,00zł (Play na kartę), 4,03zł (Orange), 6,05zł (T-Mobile) i 8,07zł (Plus).

Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób wybierających się na zagraniczne wakacje będzie wykorzystanie telefonii internetowej. Przed wyjazdem trzeba tylko wykupić numer stacjonarny u dowolnego polskiego dostawcy VoIP (na przykład ototelefon.pl). Następnie instalujemy w telefonie komórkowym aplikację wspierającą protokół SIP,  umożliwiającą dzwonienie i odbieranie połączeń za pośrednictwem internetu (np. aplikacja Zoiper, która współpracuje z wszystkimi operatorami VoIP). Po przekroczeniu granicy warto po prostu wyjąć z telefonu polską kartę sim, tak, żeby nie naliczyło nam żadnych opłat za odbieranie połączeń ani łączenie z internetem. Gdy będziemy w zasięgu internetu (np. darmowe Wi-Fi w hotelu), będziemy mogli za darmo odbierać połączenia na naszym numerze stacjonarnym, a także tanio dzwonić – zapłacimy tyle samo, ile zapłacilibyśmy będąc w Polsce!

W sytuacji, gdy nie zawsze uda nam się być w zasięgu darmowego Wi-Fi, można kupić sobie kartę sim jakiegoś lokalnego operatora i ustawić przekierowanie połączeń z numeru stacjonarnego na nowy zagraniczny numer komórkowy. W tym przypadku będziemy ponosić koszty przekierowań, jednak w dalszym ciągu nie będą to tak duże pieniądze, jak w przypadku roamingu za pośrednictwem naszego polskiego operatora komórkowego.

Podsumowując, telefonia internetowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób wybierających się za granicę. Unikną one dzięki temu bardzo wysokich kosztów roamingu, a z wakacji wrócą wypoczęte i niezestresowane czekającym na nie wysokim rachunkiem za telefon :-).